Наш продукт

АТ «Вербава» виробляє деревну щепу, а саме лише з біомаси, яку з цією ціллю вирощує зі швидкоростучих енергетичних деревних рослин («RRD»).

Енергетичні деревні рослини в сучасності вирощуємо на плантаціях площею більш ніж 750 га – в Чеській Республіці, Словаччині, Польщі та Україні. Ми вирощуємо кілька сортів швидкоростучих тополь та верб. Наша технологія вирощування заснована на думці втримати максимальну прибутковість мінімально впродовж 20 років. З цієї причини засновуємо плантації тільки на вигідних місцях, сприятливих для здорового та швидкого росту вирощуваних видів деревних рослин.

Енергетичні деревні рослини швидко ростуть, вони характерні високою теплотворністю та відносно невеликими вимогами стосовно вирощування, яке за короткий строк приносить високу прибутковість надземної біомаси – ці рослини уможливлюють повторний врожай на пні, як правило, один раз на три роки. Деревні рослини цільово вирощують на порослевих плантаціях, в Чехії використовується найчастіше т. з. японська тополя, клон J – 105. Це максимально підхожа енергетична деревна рослина, котра після зрізу починає дуже швидко рости (прибуток свіжої біомаси складає до 90 т/га у трирічному терміні обороту), та дає високу теплотворність. В Чеській Республіці японська тополя вирощується вже 20 років, у випадку доброго догляду росте в областях до висоти 600 метрів над рівнем моря. Вона є сумішшю бальзамічної тополі і осокора, так само, як і другий клон «Oxford», який вирощуємо.

Контрольні зразки клонів порівнюємо на наших плантаціях з новими клонами тополь, селекціонованих в Італії – «AF2», «AF8» та «Monviso». У вибраних місцевостях вирощуємо також клони верб, селекціонованих у Швеції – «Tora», «Tordis» тa «Inger».

Асортимент швидкоростучих енергетичних деревних рослин «RRD», які вирощуються на плантаціях АТ «Вербава»:

  • Populus nigra × Populus maximowiczii („японська тополя“), клон J – 105
  • Populus maximowiczii × Populus × berolinensis, клон Oxford
  • Populus deltoides × Populus nigra, клон AF2
  • Populus × generosa × Populus trichocarpa, клон AF8
  • Populus × generosa × Populus nigra, клон Monviso
  • Salix schwerinii × Salix viminalis, клон Tora, Tordis
  • Salix triandra × viminalis, клон Inger

 

Деревна щепа це тверда біомаса, чисте, цілком природнє та 100 % поновлюване джерело енергії. Деревна щепа утворюється із залишків після лісозаготівлі, у вигляді відходів деревообробних фабрик або із деревної біомаси, яку цільово вирощують.

Деревна щепа використовується при виробництві тепла, електричної енергії або під час когенерації для одночасного виробництва тепла й електричної енергії. Йдеться про досить дешеве біопаливо, тому що виробництво щепи не вимагає доданої енергії, напр. для сушіння або пресування. Деревна щепа також характерна високою теплотворністю, котра порівнюється  з бурим вугіллям (прибл. 8–15 ГДж/т). Теплотворність залежить від вологості, рекомендована вологість складає прибл. 15–50 %. Під час виробництва деревної щепи використовуються молотові дробарки або ножові розщеплювальні машини, застосуванням яких отримується дрібніша деревна щепа.

Постачаємо деревну щепу:
Фракція:
до 6 см
Вологість: до 50 %
Обсяг попелу: до 3 %
Теплотворність: 8–10 ГДж/т

Біомаса сукупність всіх речовин біологічного походження, всіх живих і неживих організмів. Належить до найзначніших поновлюваних джерел енергії.

Біомасу вирощують з енергетичним наміром або цільово при використанні енергетичних культур (у тому числі швидкоростучих енергетичних деревних рослин), також використовується утильна біомаса, тобто рослинні відходи із сільськогосподарського виробництва (солома), деревні залишки із лісового господарства та промислового виробництва (напр. паперова промисловість), органічні відходи харчової промисловості та тваринного виробництва а також комунальні біовідходи.

Біомаса пропонує ряд можливостей для енергетичного використання, головним чином йдеться про пряме згоряння з ціллю виробництва теплової чи електричної енергії, а також про когенерацію та виробництво біогазу або рідких біопалив. В Чеській Республіці все частіше застосовується енергетичне використання біомаси, котра зараз повсякденно спалюється – найчастіше як деревна щепа – разом з вугіллям в класичних електростанціях, і цей тренд, звісно, буде зростати. В сучасності планується будівництво джерел, призначених для спалювання чистої біомаси.

CO2 – один з найважливіших парникових газів. Хоча він вивільняється під час спалювання деревної щепи таким же чином, як і у випадку інших видів горіння, однак цей газ зворотньо абсорбується під час росту рослин, тому спалювання деревної щепи не сприяє виникненню парникового ефекту.

За останній час засновування плантацій швидкоростучих деревних рослин набуває значного поширення. Використання біомаси порівняно з класичними джерелами енергії не завдає шкоди життєвому середовищу. Вже сьогодні зрозуміло, що у майбутньому використовуватиметься тільки чиста енергія.

Майбутнє задає багато питань. Мі шукаємо відповіді.